Google Analytics’te Gördüğünüz Not Provided Ne Demek?

Bayadır yazı yazmadım, inşallah artık biraz daha ilgilenebileceğim blog’umla. Geri dönüş yaptığım yazı da son zamanlarda olan bir gelişmeyi size bildirmek için.

Google analytics verilerinde sitenize hangi kelimeler ile gelinmiş diye baktığınızda not provided yazısı görüyorsanız noldu diye düşünmeyin sizin suçunuz değil analytics’teki bir yenilik bu yazının altında yatan neden. Online pazarlama ile ilgilenenler ölçümleme esnasında mutlak bu sorunla karşılacaklardır.

Google analytics ekibi son açıkladığı yenilikle google aramalarını daha güvenli hale getirmeye çalışıyor. Bundan dolayı da normalde görebildiğimiz kelime datasını artık google analytics ve diğer web ölçüm araçlarına göndermemeye başladı. Yani artık organik trafik kısmında görebildiğimiz arama kelimelerinin bir kısmını not provided adıyla toplu bir şekilde görebileceğiz.

Google kullanıcı datasını gizleyerek gizliliği sağladığını düşünüyor. Yalnız burada bir çelişki var, organikte olan datayı vermeyen google, adwords reklamverenlerine bütün datayı gösteriyor.

Bu arada aklınıza bütün kelimeleri mi göremeyeceğiz sorusu gelebilir? Bu değişiklik sadece google kullanıcı adıyla giriş yapmış kullanıcıların yaptıkları aramalarda geçerli olacak. https://www.google.com/ sayfası giriş yapmış kullanıcılarda sabit olacak ve data hiç bir şekilde google analytics veya diğer web ölçüm araçlarına gönderilmeyecek.

Sitemize trafik getiren ilk 1000 kelimeyi gösteren webmaster tools (webmaster araçları) aracında bir kesinti olmayacak buraya da data doğru şekilde ulaşacak.

Özetle google hesabına giriş yapmış kullanıcıların datasını organik trafikte göremeyeceğiz bu kelimelerin hepsini grup olarak not provided adı altında tek bir rakam olarak bileceğiz, sadece webmaster araçları ve adwords kullanıcıları bu datayı görebilecek.

Analytics hesabınızda not provided şu şekilde gözükecek,

not provided analytics

 

 

Google şu an kullanıcı girişi yapıp arama yapanların çok fazla olmadığı için datanızın çok etkilenmeyeceğini belirtsede iyi şekilde analiz yapmaya engel bir durum. Şu an google arama motoru pazarlaması yapanlardan ciddi tepki almış durumda.

Şimdilik bizi etkilemeyecek çok fazla, google.com üzerinde etkili olacak. Ama zaman içerisinde burada da entegre olacaktır bu özellik.

Ayrıca son olarak arama motoru kelimelerinden otomatik sayfa oluşturan siteler içinde pek iyi olmayacak bu durum.

 

Google AdWords Resmi Blogunda Ropörtajım Yayınlandı

Google AdWords Resmi Blogunda Ropörtajım Yayınlandı

Ropörtaj linki: http://adwords-tr.blogspot.com/2009/03/blogumuzda-bir-konugumuz-var.html

Normalde bu alanda markaların yaptıkları ile ilgili yazılar yazmaktan kaçınıyorum, yazdığım markalar ise bana gerçekten önem veren, değer katan markalar. Böyle markalar herkes için önemli olduğu kadar benim için de önemli.

Bugün Google AdWords resmi blogunda ropörtajım yayınlandı. Bundan dolayı çok mutluyum ama neden bunu yazdığımıda belirtmek istiyorum.

Ben uzun zaman Google AdWords Yardım İngilizce forumlarında oldukça aktiftim, daha sonra Türkiye’de yardım forumu açılınca aktifliğim burada da devam etti. İnsanlara mümkün olduğunca yardımcı olmaya çalıştım, hatta bir çok kişinin Msn, gtalk’ını alıp birebir yardımcı oldum hala da oluyorum. Blogumda yardımcı olmak için AdWords ile ilgili yazılar yayınlıyorum.

Bundan 2-3 ay önce Google İrlanda Türkiye ekibinden Başak Hanımdan mail almıştım, mail’de bana desteğimden ötürü teşekkür etmişti. Çok hoşuma gitmişti böyle bir davranış sonuçta ben sadece paylaşım ve yardım için yapıyordum kimse bir şey demese de paylaşmaya devam edecektim. Sonrasında 1,5 ay önce yine Başak hanım beni telefonla arayarak forumdaki aktifliğim, İngilizce ve Türkçe sitelerimdeki paylaşımlarım konusunda bana yine teşekkür etti. Ve arkasından benle ropörtaj yapma isteklerini dile getirdi. Eğer evet dersem çok mutlu olacaklarını belirtti. Ben de memnuniyetle evet dedim. Ayrıca büyük kibarlık yapıp benden adresimi isteyerek Google İrlanda olarak bu desteğimden dolayı bana bazı hediyeler göndermek istediklerini de eklediler. Ve inanın bunların hepsini benle paylaşırken ne kadar içten ve kibar davrandığını anlatamam. Google’dan değil de çok ufak bir yerden arıyormuş gibiydi. Hemen 2 gün sonra çok şirin hediyelerim geldi. (resimlerini akşam paylaşırım). Ve gerçekten çok mutlu oldum.

Neden bu kadar mutlu olduğuma gelirsek;

-Google açısından yazdığım, paylaştıklarım değerli görülmüştü,
-Beni telefonla arayarak bu düşüncelerini dile getirdiler, bana değer verdiklerini hissettirdiler. (Dediğim gibi yapmayabilirlerdi, ben zaten paylaşımlarıma devam ederdim.)
-Benimle ropörtaj yapmak istediler ve bu Dünya’da çok fazla yaptıkları bir şey olmadığından benim için çok değerliydi.

Kısacası, bir marka onu kullanan insana “sana değer veriyorum” düşüncesini daha iyi iletemez diye düşünüyorum. Bende işte bu yüzden yayınlamak istedim burada.

Teşekkürler Google!
http://adwords-tr.blogspot.com/2009/03/blogumuzda-bir-konugumuz-var.html

Google AdWords Nasıl Etkin Kullanılır? Anahtar Kelimelerde Eşleşme Türleri

Google AdWords Nasıl Etkin Kullanılır? Anahtar Kelimelerde Eşleşme Türleri

En son yazımda AdWords de anahtar kelime seçimini nasıl yapmalıyız, nasıl reklam grupları oluşturmak iyidir, bununla ilgili önerilerimi yapmıştım. Şimdi ise Anahtar kelime seçtikten sonra daha verimli kampanyalar için eşleme türlerini nasıl kullanabiliriz kısaca ondan bahsedeceğim.

Öncelikle Google ekstra tanım yapmadan Google AdWords eğitim merkezindeki tanımlara bir bakalım;

  • Geniş eşleme, tüm anahtar kelimeler için varsayılan ayardır. Anahtar kelimenizle (herhangi bir sırayla veya kombinasyonla) yapılan tüm aramalarda reklamınız görüntülenebilir.
  • Öbek eşleme, kelimelerin tam olarak girildikleri sırayla görünmesi şartını getirerek kapsamınızı daraltır.
  • Tam eşleme, kapsamınızı daha da daraltarak yalnızca anahtar kelimenin önünde, arasında veya arkasında başka hiçbir kelime olmaksızın tam olarak sizin anahtar kelimenizle arama yapıldığında reklamınızı gösterir.
  • Negatif eşleme, ucuz veya ücretsiz gibi reklamınızın görünmesini istemediğiniz arama ifadelerini ortadan kaldırır.

Peki Bu Eşleşme Türlerini Nasıl Kullanabiliriz?

  • Geniş eşleme, Anahtar Kelimelerinizi ilk seçtiğinizde eşleme şekli Geniş Eşlemedir. Örneğin kelimeniz beyaz peynir ise, arasına sağına soluna her tarafına ek kelimeler alarak aranıldığında da reklamınız çıkabilir. Yani beyaz rize peyniri diye de aransa iyi beyaz peynir diye aransa da reklamınız görüntülenir.

  • Öbek eşleme,eğer kelimenizin sırasının bozulmasını, arasına başka bir kelime almasını istemiyorsanız bu seçenek tam size göre. Yani kelimenizi ” ” içinde “beyaz peynir” olarak belirtirseniz sadece aynı sıralamalarda çıkar. otlu beyaz peynir veya beyaz peynir satış şeklinde sağına ve soluna ek alabilir ama ortasına ek almaz.
  • Tam eşleme, kapsamınızı daha da daraltarak yalnızca anahtar kelimenin önünde, arasında veya arkasında başka hiçbir kelime olmaksızın tam olarak sizin anahtar kelimenizle arama yapıldığında reklamınızı gösterir. Kelimenizi  [] işareti içerisinde yani [beyaz peynir ] olarak seçerseniz sadece beyaz peynir aramalarında reklamınız gösterilir.
  • Negatif eşleme, Negatif eşleme ise seçtiğiniz kelimeyle birlikte çıkmasını istemediğiniz kelimeler için geçerlidir. Yani biri ucuz beyaz peynir yazdığında veya bedava beyaz peynir yazdığında çıkmak istemeyebilirsiniz çünkü siz satış yapıyorsunuzdur. Bu durumda istemediğiniz kelimelerin başına – işareti koyarak bu seçimi yapabilirsiniz. -ucuz -kötü -bedava gibi…

Burada uyguladığınız bütün eşleme türleri sizin kampanyanızı daha aktif ve verimli kullanmanızı sağlayacaktır. Yani negatif kelimeleri kullanarak sizinle alakası olmayan normalde bedava ürün arayan tıklamaların gelmesini engelleyerek paranızın boşa gitmesini engelleyebilirsiniz.  Veya tam eşleme seçeneğini kullanarak n70 melodi yazan birinin sitenize gelmesinden ziyade n70 cep telefonunu almak için arayan kişileri sitenize çekebilirsiniz.

Sonuç olarak tüm eşleme türleri için örnekler çoğaltılabilir, iki yazımın da neticesinde dikkat etmeniz gereken hedefli reklam vermektir. Sitenize gelebilecek alakasız tıklamaları eleyebilmek çok önemlidir. Hem bütçenizi korumuş olursunuz hem de az parayla hesabınızı daha etkin yönetmiş olursunuz.

Google AdWords Professional

Google AdWords Nasıl Etkin Kullanılır? Anahtar Kelimeler

Google AdWords  Anahtar Kelime Seçimi

Bir süredir Google AdWords ile ilgili bir şey yazamamıştım ama bu kısma da artık en az haftada bir kere değinmeye karar verdim. Google AdWords‘ün bilinçsiz kullanımıyla çok fazla para, etkin kullanılamadan boşa gidiyor. Google AdWords‘ü hedefe uygun kullanabiliyorsanız o zaman Dünya’nın en etkin mecralarından biridir.

Bugün Anahtar kelime kullanımlarına değinmek istiyorum,

Öncelikle anahtar kelimelerinizi seçerken mutlaka AdWords  Anahtar Kelime Aracını kullanın. https://adwords.google.com/select/KeywordToolExternal bu adresten ulaşabileceğiniz bu araç, size istediğiniz anahtar kelimelere benzer kelimeleri önerir ve seçiminizi genişletmenize yarar. Ayrıca istediğiniz kelimelerin aylık aranma hacminden ve rekabet durumlarından bahsederek seçiminizi kolaylaştırır.

Örneğin cep telefonları satıyorsanız, hangi cep telefonu modeli ne kadar aranmış, insanlar nasıl aramış, bu kelimede rekabet ne düzeyde görebilirsiniz. Bu sayede çok rekabet olan pahalı kelimelerden kaçarak daha az rekabetin olduğu kelimeleri seçebilirsiniz. Bu sayede maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Ayrıca bütün kelimelere bakarak insanların istediğiniz ürünü nasıl aradıklarını görebilirsiniz.

Ayrıca bir kampanya altında oluşturduğunuz  reklam gruplarını nasıl seçtiğiniz konusuda çok önemli. Reklam gruplarınızı spesifik ürünlerden oluşturursanız gruplarınızın etkinliği artar, tıklanma oranınız yükselir dolayısıyla uzun dönemde tıklanma maliyetlerinizde düşüş olur.

Örneğin;

Şarküteri dükkanımız var:) (Klasik örnekler vermeyeceğim:))

Ana Kampanyanız  “Kahvaltılık Ürünler”

Alt Gruplarımız ve anahtar kelimeleri şöyle olmalı;

Reklam Grubu: Peynir Çeşitleri

Anahtar Kelimeleri: peynir, peynir çeşitleri, ezine peynir, tulum peyniri , krem peynir, peynir almak, iyi peynir

gibi olmalı, hatta yazım hataları da düşünülerek penyir gibi kelimelerde eklenmeli. Kontrol açısından 20 yi fazla aşmamalıdır. Bu kadar spesifik olmasının nedeni diğer yandan da reklam metnidir.

Yani 50 kelimeli bir anahtar kelime grubunda  peynirden başka kelimelerde karıştırırsanız örneğin zeytin gibi, reklam metnine de hepsini koymanız gerekir, yoksa zeytin diye yazan kişiye içinde peynir geçen reklam metni gösterirseniz tıklanması için bir neden olmaz.

Mesela diğer grubunuz da Zeytin olsun;

Anahtar kelimeleri de; zeytin,zeytin çeşitleri, siyah zeytin, yeşil zeytin, vs…

gibi kelimelerden oluşmalıdır, burada amaç  aramayı yapan kişilere alakalı metinler göstermektir.

Reklamcılığın ana amacı da doğru hedef kitleye, doğru mesajı vermek değil midir?

Bir dahaki yazımda anahtar kelime seçimlerinde eşleme türlerine ve ne gibi faydaları olacağına değineceğim.

Görüşmek Üzere

Google AdWords Professional

Reblog this post [with Zemanta]

Google AdWords Uzmanlarıyla Chat Yapabildiğiniz Servisi Kaldırdı mı?

Google AdWords içerisinde değişiklikler yaparken bundan 1 ay öncesine kadar takıldığınız yerlerde sağ tarafta bir yazı çıkar ve sizi AdWords uzmanlarıyla chat yapmaya davet ederdi. Oraya tıkladığınız karşınızda AdWords uzmanını bulur, derdinizi anlatır derman bulurdunuz:))

Hatta çok etkili bir yöntem olduğundan ben de çoğu kişiye bunu önermiştim, http://adwords.google.com/support/bin/answer.py?hl=en&answer=17472 AdWords hesap ayarlarını yaparken göremediğiniz zamanlarda linkini verdiğim sayfaya girdiğinizde “Ask a Specialist”yazısını görür ve sağ alt tarafında mutlaka bir AdWords uzmanı ile chat yapma şansını kolayca bulurdunuz.

Bugün bu sayfaya girdiğimde artık böyle bir sayfanın olmadığını gördüm ve şaşırdım. Uygulama çok yenilikçi Google’a yakışan bir uygulama idi ama gelen taleplere yetişemediler de mi kapattılar bilemiyorum.

Teknoloji gelişiyor, müşteriye birebir dokunmak iyice zorlaşıyor özellikle de internet şirketleri için bu daha da zor hale geliyor. Google online chat yöntemi ile müşterilerine bir nevi dokunuyordu, onların sorunlarını çözüp daha mutlu birer tüketici haline gelmelerini sağlıyordu.

Umarım geçici bir şeydir, ve kısa zamanda  bu servisi yeniden yayına alırlar.

Google Arama Sonuçlarında Yerelleşmeye mi Gidiyor?

Google webmaster tool’u uzun zamandır kullanırım, sitemle ilgili teknik detayları kontrol etmem de bana çok faydası olmuştur. iGoogle‘ımda da ekli olduğundan sık sık bakarım. Ve geçen gün bir şey farkettim, ayarlar bölümünde benim hedeflediğim ülkeyi seçebileceğim bir menü vardı, daha önce gördüğümü hatırlamıyordum.

Büyük olasılıkla yeni bir özelliktir diye düşündüm (Siz daha önceden görmüşseniz lütfen belirtiniz).

Google yerel pazarlardaki payını daha fazla artırmak ve daha kaliteli sonuçlar verebilmek için bu yöntemi kullanıyor olabilir. Siteler hedefledikleri ülkeleri seçerler ve Google da sıralama yaparken veya index’lerken o ülkeyi seçen kullanıcılara daha öncelik tanıyabilir. Tabiki herkesin google webmaster kullanmadığını varsayarsak belki de ileride bu özelliği başka türlü de site sahiplerine sunabilirler.

Bu özelliğin sunulması ve yerel sitelere, yerel aramalar içerisinde öncelik verilmesi kaliteli sonuçları daha da artırabilir. En iyisi bir süre beklemek sanırım,eğer böyle bir hedefleri varsa en kısa zamanda bu konuyla ilgili açıklama yaparlar diye düşünüyorum.

Reblog this post [with Zemanta]

Google Analytics'deki Yenilikler Neler?

Image representing Google as depicted in Crunc...Image via CrunchBase


Google Analytics, site trafiklerini detaylı bir şekilde ölçmek isteyenler için ücretsiz ve çok kaliteli bir araçtır. Google, Analytics’i devamlı geliştirmek için yoğun bir şekilde çalışıyor, en son yaptıkları paket güncellemeler ise internette oldukça konuşuldu. Şimdi ben de size bu güncellemeler hakkında biraz bilgi vereceğim.

 

 

1-Advanced Segmentation (İleri Derecede Kullanıcıları Segmente Edebilme): Analytics ile artık kendi filtrelerinizi yaratabilecek çok daha detaylı bir şekildesitenize gelen kişileri belli özellikler içerisinde ki kullanıcıları gruplayabileceksiniz.(Kullanıcıların yeni mi eski kullanıcı mı,hangi ülkeden geldiklerine göre bölebileceksiniz)Hatta grupladığınız verileri istediğiniz zaman aralıklarına göre karşılaştırabileceksiniz.

 

Nasıl mı? 

 

Mesela siteme gelen eski kullanıcılarım için bir grup, yenileri için bir grup oluşturup istediğiniz bir zamanda bu kullanıcı grupları içerisinde geçmiş zaman verileriyle karşılaştırma yapabileceksiniz. Ya da sitenize İstanbul’dan gelen kullanıcılara bir filtre yaratarak ileride zaman aralıklarını kıyaslayarak, hangi zaman aralığından İstanbul’dan daha çok kişi sitenize gelmiş bilebileceksiniz.

 

advancedsegmentation.png

 

2-Custom Reports (Özel Raporlama): Taşı ve bırak özelliği sayesinde çok basit bir şekilde raporlarınızı oluşturabileceksiniz. Ne kadar derine inmek istiyorsanız isteyin bu yenilik sayesinde çok basit bir şekilde raporlarınıza ulaşabileceksiniz. Rapor aracının bir çok kişi için karışık gelebileceğini düşünüp böyle bir karar aldılar sanırım.

 

Ne işinize yarar? Continue reading

Google Adwords Reklam Uzmanı oldum:)

Evet uzun zamandır işyerlerimde veya dışarıdan hesap yöneterek kullandığım Google Adwords konusunda artık uzman oldum. En son sınava girdiğimde yaşadığım sıkıntıda sonra bir süre yoğunluktan sınava giremedim en sonunda geçen akşam girdim.

Şimdiye kadar hep ingilizce olarak kullandığım programın sınavına yine ingilizce olarak girdim ve %87 başarı sağlayarak bende bir Google Adwords Professional oldum. Girmek isteyenlere ingilizce sınavın zor olduğunu söyleyebilirim, Amerikadaki adwords yöntemleri de sınavda çıkıyor, oldukça detaylı soruların olduğu bir sınav. Türkçesine girmeyi hiç tercih etmedim çünkü çeviriler çok kötü, ama soru sayısı sınırlı bu açıdan öğrenim merkezinden sadece Türkçe çalışırsanız sınavı daha kolay geçebilirsiniz.

Yakın zaman Professional sayfamı ve logomu da buraya koyacağım:)

İşte logom ve professional sayfam:

https://adwords.google.com/select/ProfessionalStatus?id=vNxuJLE09ec1EKmwWCOx1A&hl=en_US

logo_qualified_ind_500.jpg

Adwords ile ilgilenenler olursa yardımcı olabilirim, bilginize…

Google Müşteri İlişkilerini Nasıl Yönetiyor? (İkinci Yazım)

The main Google page as of June 2008Image via WikipediaBir diğer çok taze başımdan geçen olaya da bu yazımda değinmek istedim. Evet yine şirketimiz Google, sorunumuz yaptıkları bir sınavla ilgili. Bu olayda Uğur abinin söylediklerine daha güzel örnek olabilecek bir olay var. Çünkü ortada yaşadığım bir sorun var ve bakın bakalım normal bir Google Uzmanı bana ne gibi çözümler önermiş.

Google AdWords Reklam Uzmanlığı sınavına dün girdim, sınav online yapılıyor, bağlantınız giderse veya bilgisayarınız kapanırsa hesabınıza giriş yaparak yeniden devam edebiliyorsunuz. Ben Pazar günü sınava girdim, bağlantı probleminden dolayı bilgisayarı iki defa kapamak zorunda kaldım ve ikinci kez hesabımı açtığım zaman sınava devam etme hakkım olduğu halde sınav süremin dolmuş gibi gösterildiğini gördüm çok sinirlendim. Hemen gerekli yerlere e-posta’lar gönderdim, sonra da aklıma AdWords uzmanları geldi ve hemen canlı konuşmaya girerek uzman ile konuşmaya başladım, şikayetimi belirttim, beni güzelce dinledi, ne çözüm bulabilirz diye konuşmaya başladı, benden olayın detaylarını öğrendi ve bu sınav ile ilgilenen birim tamamen onlardan ayrı olmasına rağmen çözüm bulmak için benden her detayı aldı.

Sonra ilgili birime bu olayı mutlaka ileteceğim ve çözülmesini sağlayacağım dedi, konuşmayı bitirdik, daha aradan 1 saat geçmeden, e-postama baktığımda, gerekli birimlere Continue reading

Google Müşteri İlişkilerini Nasıl Yönetiyor?

Sign at the GoogleplexImage via WikipediaSevgili Uğur Özmen abimizin son zamanlarda bankaların çağrı merkezi ekranlarıyla ilgili yazılarından sonra Google müşteri ilişkilerini nasıl yönetiyor adıyla bir yazı yazmak istedim.

Google’un müşterilerine yani ürününü kullanan insanlara karşı olan ilgi, alakasını ve nasıl yardımcı olduğunu gördükçe neden bu kadar büyük olduklarını bir kez daha anlayabiliyorum. Uzun zamandır Google AdWords başta olmak üzere bir çok Google programını çok aktif kullanıyorum. Özellikle de AdWords’ü profesyonel olarak (İnşallah yakında Sertifikalı bir google reklam uzmanı olarak) kullanıyorum. Size AdWords ile ilgili başımdan geçen bir kaç olayı kısaca anlatacağım.

Bir gün AdWords hesabında yeni reklam kampanyaları açarken hesap ekranımın sağ tarafında “Bir Google AdWords Uzmanı ile Konuşmak İster misiniz?” diye bir yazı gördüm. Yok artık şimdide bir AdWords uzmanı ile canlı chat yaparak soru da mı sorabileceğim diye içimden geçirdim ve denemek için yazıyı tıkladım, ayrı bir canlı chat ekranı açıldı önce benden hesap bilgilerim e-posta adresim istendi, sorumun ne olduğunu da yazdıktan sonra beklemeye başladım. Daha 1 dakika dolmadan bir Google Uzmanı bana ismimle hitap ederek yazdığım soru başlığını da anımsatarak; “Merhaba Serbay, size ……….. sorununuzla ilgili nasıl yardımcı olabilirim?” dedi. (Tabiki bu konuşmalar ingilizce, türkçe desteği şu an yok.) Bende o sıra  yeni çıkan google adplanner ile ilgili bazı sorular yönelttim, çok güzel cevapladı, ve her seferinde daha nasıl yardımcı olabilirim diye sordu. Daha sonra daha da şok olduğum yere geldik, adplanner ile ilgili bir kaç soru daha sorduğumda bana “İsterseniz bu konuyla ilgili size daha da ayrıntılı açıklama yapması için İstanbul’dan ……. bey’e ben ileteyim” dedi. Söylediği isim Continue reading