Google Analytics’te Gördüğünüz Not Provided Ne Demek?

Bayadır yazı yazmadım, inşallah artık biraz daha ilgilenebileceğim blog’umla. Geri dönüş yaptığım yazı da son zamanlarda olan bir gelişmeyi size bildirmek için.

Google analytics verilerinde sitenize hangi kelimeler ile gelinmiş diye baktığınızda not provided yazısı görüyorsanız noldu diye düşünmeyin sizin suçunuz değil analytics’teki bir yenilik bu yazının altında yatan neden. Online pazarlama ile ilgilenenler ölçümleme esnasında mutlak bu sorunla karşılacaklardır.

Google analytics ekibi son açıkladığı yenilikle google aramalarını daha güvenli hale getirmeye çalışıyor. Bundan dolayı da normalde görebildiğimiz kelime datasını artık google analytics ve diğer web ölçüm araçlarına göndermemeye başladı. Yani artık organik trafik kısmında görebildiğimiz arama kelimelerinin bir kısmını not provided adıyla toplu bir şekilde görebileceğiz.

Google kullanıcı datasını gizleyerek gizliliği sağladığını düşünüyor. Yalnız burada bir çelişki var, organikte olan datayı vermeyen google, adwords reklamverenlerine bütün datayı gösteriyor.

Bu arada aklınıza bütün kelimeleri mi göremeyeceğiz sorusu gelebilir? Bu değişiklik sadece google kullanıcı adıyla giriş yapmış kullanıcıların yaptıkları aramalarda geçerli olacak. https://www.google.com/ sayfası giriş yapmış kullanıcılarda sabit olacak ve data hiç bir şekilde google analytics veya diğer web ölçüm araçlarına gönderilmeyecek.

Sitemize trafik getiren ilk 1000 kelimeyi gösteren webmaster tools (webmaster araçları) aracında bir kesinti olmayacak buraya da data doğru şekilde ulaşacak.

Özetle google hesabına giriş yapmış kullanıcıların datasını organik trafikte göremeyeceğiz bu kelimelerin hepsini grup olarak not provided adı altında tek bir rakam olarak bileceğiz, sadece webmaster araçları ve adwords kullanıcıları bu datayı görebilecek.

Analytics hesabınızda not provided şu şekilde gözükecek,

not provided analytics

 

 

Google şu an kullanıcı girişi yapıp arama yapanların çok fazla olmadığı için datanızın çok etkilenmeyeceğini belirtsede iyi şekilde analiz yapmaya engel bir durum. Şu an google arama motoru pazarlaması yapanlardan ciddi tepki almış durumda.

Şimdilik bizi etkilemeyecek çok fazla, google.com üzerinde etkili olacak. Ama zaman içerisinde burada da entegre olacaktır bu özellik.

Ayrıca son olarak arama motoru kelimelerinden otomatik sayfa oluşturan siteler içinde pek iyi olmayacak bu durum.

 

About the author

Serbay Arda Ayzit Serbay Arda Ayzit yaklaşık 6 senedir Online Pazarlama sektöründe bulunmakta olup AdWords,SEO,Analytics alanlarında danışmanlık vermektedir. Google

16 thoughts on “Google Analytics’te Gördüğünüz Not Provided Ne Demek?

 1. Google tam anlamıyla saçmalamış, Analytics uygulamasını stratejik değişilikler için hangi kelimelere yoğunlaşmam gerektiğini öğrenmek için kullanıyorum. Şimdi 30 giriş not provided olarak görülüyor. Ben şimdi bunun hangisi olduğunu nereden bileceğim? Webmaster Tools ertesi günü vermiyor, bir iki gün öncesini veriyor.

  Bu arada iyi yazıydı, bilgi için teşekkür ederim

  • Evet haklısın, yurtdışında ciddi tepki aldı bu değişiklik bu yüzden. Not provided trafiğin kaynağını biraz olsun tahmin etmek için en iyi yapabileceğin şey analytics’te not provided trafiğin gittiği landing page’leri bulup aranabilecek kelimeleri tahmin etmek olacaktır. Ya da not provided trafiğin yoğunlaştığı sayfalara ve bu sayfalara gelen trafiğin anahtar kelimelerine webmaster tools’ta bakıp bu şekilde de not provided kaynağını öğrenebilirsin.

   • 2 sene sonradan gelen bir teşekkür olsun :) Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Bu “not provided”ler beni iyice kıllandırmıştı. Şimdi içim rahatladı. Bu arada “not provided” ibaresinin artması google+ kullanıcılarının sitemizi daha çok ziyaret etmesi ipucunu da verir bize :)

 2. Analyics blogundaki yazinin en ilginc cumlesi “Keep in mind that the change will affect only a minority of your traffic.” herhalde. Gmail veya google+ gibi herhangi bir google servisine giris yaptiktan sonra bir arama yaptigimizda, yazida gecen “signed in user” olarak tanimlanmis olmuyor muyuz?

 3. tebrikler bu konuda google da bir numaradasınız 😉 . bende gıcık oldum bu konuya , bize düşen tahmindir bence, tahminle o kelimeyi bulabilriiz. mesela benim “not provided” wordpress benden kaçmaz google amca 😀 Kişisel Bloguma Beklerim, Herkese Saygılar.

 4. Aynı sıkıntıyı bizde yaşıyoruz. Sonuçta sitemizi ziyaret eden kullanıcıların hangi anahtar kelimelerle geldiğini göremiyoruz. Bu nokta ise strateji belirlememizi engelliyor.

 5. Pingback: Google Analytics Not Provided | Gökhan'ın İnternet ve Teknoloji Blogu

 6. bu gerçekten çok saçma bir durum site verilerimi alamıyorum net olarak artık google+ ve mobil girişleride artığından çoğunluk giriş yaparak arama yapıyor

 7. 5 den fazla anahtar kelimem var hepsiyle giriş alıyorum ama hangisine ne kadar ağırlık vermem gerektiğini bilmiyorum. Amca dedik sana google, baba yarısısın sen yapma bunu bize, gel vazgeç şu işten.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>