Google instant search (Google anlık arama) ve SEO'ya Etkisi?

Google instant search Google’un daha çok az ülkede aktif ettigi siz arama sorgusunu yazarken arama sonuçlarının değiştiği yeni arama şeklidir. Bu sistem siz daha arama sorgunuzu yazarken yazdığınız sorguya göre arama sonuçları anlık değiştirerek size bilgiyi daha hızlı sunmaktadır.

Google bu hafta bu özelliği açıkladıktan sonra (şu an çok çok az ülkede kullanılıyor) SEO üzerine çalışanları bir telaş aldı. Acaba bu yeni arama şekli SEO’yu olumsuz etkileyecek miydi?

Hemen analize başlayalım;

Öncelikle whitehat SEO yapanlar kesinlikle dert etmemeliler çünkü ortada SEO anlamında değişen bir şey yok. Arama sonuçları yine aynı 200 faktör çerçevesinde belirleniyor, bu açıdan yeni bir şey yok.

Anlık arama (Google instant search) kullanıcılara istedikleri doğru bilgiye daha hızlı ulaşmalarını sağlayacak. Normalde aradığınız şeyi bulmak için 10 farklı arama yapmanız gerekiyorken şimdi arama sorgusuna kelime ekleyerek ara tuşuna basmadan sonuç karşınıza gelecek ve 20 dakikada ulaştığınız bilgiye 5 dakikada ulaşabileceksiniz.

Peki hiç mi bir şey değişmeyecek?

Anlık arama Türkiye’de devreye girdiğinde ve devreye giren ülkelerde,genel aramaların hacmi gitgide azalacak, yani artık tatil,araba vs. gibi genel aramaların hacmi düşecek çünkü kişiler daha uzun kelimeli aramalarla esas istediklerine ulaşacak. Önce araba diye arayıp siteleri kurcalayıp, sonra o sitelerden istedikleri arabalara ulaşmak yerine adım adım araba, ford araba,ford araba fiyat vs. yazarak bilgiye çok hızlı erişecekler.

Bu açıdan uzun kuyruk yani long tail aramaların hacmi kesinlikle artacak. Keime bazlı SEO çalışmaları yerine hizmet verilen alan hakkında daha geniş kelime hedefli yazılar artacak. Bu artış kullanıcının faydasına olacak çünkü insanlar istedikleri hakkında daha geniş içeriğe sahip olacaklar.

Blackhat SEO’cular yani kelime bazlı, anchor text’li linklerle sayfa odaklı çalışanlar ise uzun vadede boşa çalışmış olabilirler. Yani içeriğin önemi de gitgide artacaktır.

Aslında bütün bu değişimlerle google’un amacı kullanıcılarına daha arama sonuç sayfasında her hangi bir siteye tıklamadan doğru bilgiye ulaşacakları yerleri görerek ona göre tıklama yapmalarıdır.

Aklıma yeni gelenler olursa bu yazıya ekliyor olacağım.

İyi Bayramlar

About the author

Serbay Arda Ayzit Serbay Arda Ayzit yaklaşık 6 senedir Online Pazarlama sektöründe bulunmakta olup AdWords,SEO,Analytics alanlarında danışmanlık vermektedir. Google

7 thoughts on “Google instant search (Google anlık arama) ve SEO'ya Etkisi?

  1. Pingback: Google Instant Search(Google anlık arama) ve SEO | Arka Pencere

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>