Google PageRank'im 4 Oldu!

Dün itibariyle Google’un PageRank güncellemeleri bittiği anda bir baktım ki PageRank değerim 4 olmuş. Daha önce kaç mıydı?:) Sıfırdı, yeni bir blog olduğumdan PageRank değerim sıfırdı. Mayıs ayı gibi siteyi açmama rağmen bu kadar kısa sürede PageRank değerimin 4 e çıkması benim açımdan çok sevindirici oldu.

Bu demek oluyorki Google da artık beni güvenilir siteler içerisinde soktu ve konularımın özgün olduğuna karar verdi, 130 yazımda tamamen kendime ait.

Ve tabiki hergün beni takip eden ve sayıları son bir haftadır günlük 500’e kadar ulaşan okuyucularıma teşekkür etmem gerekiyor.

Bu kısmı geçelim ve PagRank nedir? Wikipedia güzel açıklamış link verelim sizde bakın inceleyin,

Google PageRank, Wikipedia,http://tr.wikipedia.org/wiki/PageRank

PageRank, Google‘ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize verdiği değeri gösteren basitleştirilmiş 0’dan 10’a kadar olan bir değerdir.[1] Bu değer genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak değişir. Pagerank, değer olarak sitenizin Google tarafından arama sonuçlarında sıralanmasını ve Google tarayıcısının sitenizi kontrol etme sıklığını etkiler.[2]

(Türkiye Baz Alınmıştır)

Pagerank analizi:(Türkiye Baz Alınmıştır)

Pagerank 0 => bu değerdeki bir site ya yolun başındadır ya da yolun sonundadır.

Pagerank 1 => pr 1 yani düşük.Yeni başlayan bir webmaster için sevindirici olabilir.Amacı pr olmayan usta webmasterlar için elbette bunun olması veya olmaması birşeyi değiştirmez.

Pagerank 2 => bu pr değeri “vasat” diyebileceğimiz değerler arasındadır.Amacınız geniş ufuklarsa pagerankım 2 oldu diye sevinmeyin.

Pagerank 3 => kişisel bir web sitesi açısından iyi bir değerdir.Ama bir şirket profili açısından düşüktür.Ufkunuz geniş ise bu pr değeri sizin için sadece küçük bir armağan olmalı.

Pagerank 4 => Türkiye’deki uluslararası niteliği olmayan çoğu firmanın pr değeridir.Ayrıca internet üzerinde belli bir amaca yönelmiş siteler için de neredeyse ideal değerdir.

Pagerank 5 => kendini kanıtlamış en popüler bloglar, haber siteleri ve işlevi sadece web üzerinde olmayan şirketlerin siteleri genel olarak böyledir.

Pagerank 6 => bu seviyeye ulaşmak gerçekten her yiğidin harcı değildir ve şu an hiçbir kişisel site bu seviyede değildir.(Resmi kökenli sitelerin genel pagerank değeridir.[.gov.tr, .edu.tr gibi]

Pagerank 7 => bir ya da birkaç üniversite sitesinin pr değeri 7 yi göstermektedir.Türkçe wikipedia, yine resmi kurumlar ve yabancı kökenli ama Türkçe olan büyük sitelerin değeridir.

Pagerank 8 => Sadece Google TR , Cnnturk , BOUN , METU bu seviyededir.Türk sitelerinin kalite değerleri böyle gidecek olursa bu değer tavan değer olarak kabul edilmektedir.

Pagerank 9 => Şu ana kadar hiçbir Türk kökenli site bu değere ulaşamamıştır.

Pagerank 10 => Bu seviye aynı zamanda zirvedir ve sadece dünyanın en popüler, kaliteli veya önemli siteleri bu dereceyle ödüllendirilir, Pagerank 10 Siteler: www.usa.gov , www.adobe.com , www.google.com , www.w3.org , www.macromedia.com tabi bunlar başlıcaları ve sadece anasayfa olanlar.Yani bu sitelerin bazılarının altsayfaları dahi pr10’dur.Şimdi tek tek onları da yazarsak bu liste uzayıp gider.

About the author

Serbay Arda Ayzit Serbay Arda Ayzit yaklaşık 6 senedir Online Pazarlama sektöründe bulunmakta olup AdWords,SEO,Analytics alanlarında danışmanlık vermektedir. Google

2 thoughts on “Google PageRank'im 4 Oldu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>