Google Webmaster Araçlarında Yenilikler Var!

Son zamanlarda google webmaster araçlarını inanılmaz şekilde geliştirdi. SEO ile uğraşanların çok işine yarayacak harika özellikler ekledi ve eklemeye de devam ediyor. Aslında sadece SEO ile uğraşanların değil web sitesinin durumunu merak eden herkesin ilgilenmesi gereken datalar var.

google webmaster araçları

Bundan bir önceki değişiklikte sitemizi ziyaret eden kişilerin hangi kelime ile geldiğini (bu analytics’de de var buradaki fark ekstra data sunması), bu kelimede sitemizin kaçıncı sırada çıktığını hatta o kelimenin görüntülenme sayısını bile görebiliyorduk.

Şimdi ise daha 3 gün önce gelen yeni bir özellik ile top pages yani google’dan en çok görüntülenmeyi alan sayfaların detaylarını veriyor. Örneğin, en çok trafik alan sayfalarınızın hangi kelimelerde listelemede olduğunu, hangi sıralar arasında bulunduğunu ve sayfa bazında tıklanma oranını görebiliyorsunuz.

Bununla birlikte kelimeye,ülkeye göre filtreleme olayını da basitleştirmişler.

Peki bu ne işimize yarar?

Öncelikli sitenizde yaşanan trafik değişimlerini daha iyi analiz edebilirsiniz. Örneğin, web site trafiğiniz düştüğünde, kelime aramalarında mı düşüş olmuş, yoksa tıklanma oranınız mı düşmüş bunu rahatça görebilirsiniz.

Yeni gelen özellikle de sayfa bazında hangi kelimelerde nerede çıktığınızı görebilir, sayfanızı ona göre optimize edebilir hatta sitenize yeni içerik eklemeniz için size yol gösterebilir.

Daha fazla bilgi için; http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2010/12/webmaster-tools-holiday-update.html

About the author

Serbay Arda Ayzit Serbay Arda Ayzit yaklaşık 6 senedir Online Pazarlama sektöründe bulunmakta olup AdWords,SEO,Analytics alanlarında danışmanlık vermektedir. Google

One thought on “Google Webmaster Araçlarında Yenilikler Var!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>