Numara Taşınmasında Vodafone'unun Kaybı Neden Büyük?

Numara taşınması ile ilgili belli sayılar açıklanmaya başlandı, ve ilk 413000 kişide gördük ki en zararlı çıkan operatör Vodafone. 82654 abone kazanmasına karşılık 202662 abone kaybetmiş. Çok büyük fark var rakamlarda, bu demek oluyor ki mutsuz Vodafone aboneleri  Turkcell ve Avea‘ya geçiş yapmışlar.

Önce rakamları bildireyim sonra analize geçelim;

“TURKCELL 219 bin 622 abone kazandı.

AVEA’ya 110 bin 727 abone taşındı.

VODAFONE’a gelen abone sayısı 82 bin 654, çıkan abone ise 202 bin 662 olarak gerçekleşti.”

Marketing Türkiye‘nin haberinde her ne kadar diğer operatörler ne kadar abone kaybetmiş bilinmese de Vodafone’unun en çok yara aldığı bariz ortada.

Vodafone tam numara taşınmasının olduğu gün çok önemli bir kampanyası olan 3500 dakika bedava görüşme kampanyasını sonlandırdı. Bu kampanyaya ben de dahildim hatta Vodafone şubesine gittiğimde bu kampanya bitti dediklerinde şaka yapıyorsunuz sanırım, numara taşınabilirliği başladı nasıl yaparsınız demiştim. Peki yerine ne var dediğimde hiç bir şey yok cevabını alınca yok dedim Vodafone kesin çıldırmış olmalı.

Turkcell gibi bir firma bile genelde indirim bile yapmamasına rağmen sırf abone kazanabilmek için bedava konuşma veriyorsa, Avea’nın zaten yapmadığı ucuzluk kalmıyorsa  tam bu önemli olayın olduğu gün kampanyayı bitirmek çok acemice bir hata olsa gerek.

Yerine daha sonradan 1 ytl ile sınırsız konuş gibi bir şey başlattılar ki bu da sadece faturalı abonelere idi. Yani daha önceden bir sürü kampanya yapan Vodafone numara taşınması başladığında bir anda sustu. Ve rakipleri konuşmaya başladı, birisi kaliteye geç dedi, diğeri ben en çok konuşturan operatörüm dedi, hiç bir kampanyasını kesmedi. Sonuç? işte ortada Vodafone’unun çok başarısız süreç yönetimi ve bir sürü abone kaybı.

Tabiki başka nedenler de bu geçişe sebeptir ama ülkemizde insanların en çok baktıkları özellik ucuz konuşma, bir de kaliteyi sevdiğimizden dolayı Turkcell’den vazgeçemiyoruz. Tamam Turkcell’den pek konuşmayı sevmiyoruz ama diğer hatları da ucuza konuşmak için ekstradan alıyoruz.

Bakalım zaman gösterecek? Vodafone bu açığını kapatmak için neler yapacak merakla bekliyoruz…

Reblog this post [with Zemanta]

About the author

Serbay Arda Ayzit Serbay Arda Ayzit yaklaşık 6 senedir Online Pazarlama sektöründe bulunmakta olup AdWords,SEO,Analytics alanlarında danışmanlık vermektedir. Google

4 thoughts on “Numara Taşınmasında Vodafone'unun Kaybı Neden Büyük?

  1. Serbay,
    Vodafone’unun Kaybı Neden Büyük Sorusununa başka bir soruyla karşılık vermek istiyorum.Vodafone’un yeri neresi?
    Vodafone konumlandırma konusunda çok başarısız.Yazıda sende yazmışsın daha önce tartıştıkta Avea; ben ucuzum çok konuştururum diyor.Turkcell ben kaliteliyim diyor.İki tarafında bir strateji izliyor.Konuştuğum herkes avea öğrenci hattı diyor.Turkcell hemen hemen herkeste varilk olması ve kalitesi açısından Vodafon’un yeri neresi? Doğru cevabı veremedikleri için doğru kampanyaları yapamıyorlar.Yazdığın gibi Turkcell’in bile konuşma dağıttı zamanda konuşma süresi kampanyasını durdurmuşBu da kafa karışıklığının bir göstergesi bence.

  2. Ben de 12 yıllık telsim (vodafone) aboneliğimi bırakıp Turkcell’e geçiş yaptım. Avea bana antipatik geliyor,bedava da konuştursalar avea numarası almayı düşünmüyorum. Vodafone’dan vazgeçme nedenim ise İstanbul’un göbeğinde yeni taşındığım evde hiç konuşma yapamamak,hatırı sayılır bir Telekom faturası geldi Vodafone’dan konuşamayınca,hiç çekmedi Vodafone burda. Ancak; şunu söylemem gerekiyor ki Turkcell’in diğer operatörleri aradığınızdaki ücretleri çok paahalı. Vodafone abonesiyken böyle bir fatura ödemedim hiç. Turkcell faturası geldiğinde diğer operatörleri arama bedelinin çok yüksek olduğunu görünce Telekom konuşma ücretlerine baktım. Turkcell abonesi iseniz sadece Turkcell içi ve telekom numaralarını arayın önerim.Diğer GSM operatörlerini ise telekom hattınızdan arayın zira Turkcellden diğer operatörleri arama bedelinin yarısına Telekomdan GSM numarası arayabiliyorsun.

  3. Turkcell tercih edimesinin sebebi kaliteli hizmet vermesi karşısında bence ciddi bir rakip yok ve bu sektörü yönlendirende turkcell.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>