SEO'yu (Arama Motoru Optimizasyonu) Kimin için Yapıyorsunuz?

Arama Motoru Optimizasyonu, daha fazla bilinen adıyla SEO artık hayatımızın bir parçası olmanın ötesinde internet ile uğraşan herkesin hayatının bütünü olmaya başladı. Bunun nedeni ise çok açık; ücretsiz trafik. 

Malum SEO artık internette (eğer sadece reklama harcayacak milyon dolarlarınız yoksa:)) sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilmenin en ücretsiz yolu. Kişisel web sitelerini dışarıda bırakırsak reklam harcaması yapan büyük markaların yegane giriş kapısı Google. Daha çok satış yapmak veya ziyaretçi sağlamak istiyorsanız Google’a kendinizi sevdirmeniz şart, Google’a kendinizi daha iyi tanıtmak ve sevdirmek için ise SEO şart. 

SEO’nun teknik tarafı ve neden bu kadar revaçta olduğu ile ilgili bir kaç yazı yazmıştım. Bu yazımda, yapılan en büyük hatalardan biri olan sadece Google robotu için SEO yapılmasına değineceğim.

SEO şart dedim, öncelikle Google’a kendinizi doğru tanıtamazsanız üstlerde çıkmayı en baştan unutun. Olduğunuz yerde sitenize ekstra olarak hiç bir şey yapmadan robot beni bulsun, tanısın bir de üstlere çıkarsın demeniz pek bir şey ifade etmez. Teknik detaylar mutlaka olmalı ama olmayan bir şeyi varmış gibi göstererek değil. Yani sayfanızı sırf üstte görmek için içeriğinizden alakasız meta’larla sitenizi doldurursanız yine pek şansınız olmaz.

Bu sıralar gerek danışmanlık verdiğim yerlerle olan ilk görüşmelerimde gerekse etraftan duyduğum bazı söylemlerden dolayı bu yazıyı yazmak istedim. Herkeste aynı cümle “Bir tanıdık bir şeyler yapıyormuş, birprogram mı ne yapmış, Google’da üst sırada çıkıyormuş, ben de ondan istiyorum, üste çıkalım da nasıl olduğu önemli değil”. Önce derin ohh çekiyor ve başlıyorum anlatmaya; “Eğer Google’dan ömür boyu ban yemek, sitenizi olmadığı gibi göstererek gelen kişileri kaçırmak gibi bir niyetiniz varsa baştan başlamayalım” diyorum. Ve arama motoru mantığını basitçe anlatıyorum.

Çoğu kişi SEO’yu sırf Google robotu için istiyor ve yapıyor, bu yüzden başlıkta bunu sormak istedim, Kimin için SEO?

Google’un en önem verdiği şeylerden birisi içeriktir hatta en önemlisidir. Biz, yani Google’da arama yapan herkes Google’un müşteridir, nasıl ki şirketimizde müşterimizi memnun etmeye çalışıyorsak Google da zengin kaliteli arama sonuçlarını üstte çıkartarak müşterisine iyi ve kaliteli hizmet doğru içerik sunmaya çalışıyor. Google aradığınız kelime ile alakalı doğru yanıtlar çıkartırsa kimin işine yarar, müşterilerinin yani bizlerin. Peki bu sonuçla bizim sitemizi kimin için düzenliyor olmamız gerekiyor, Google müşterilerine göre. Google müşterisi kim bizim hedef kitlemiz. 

Kısacası sitenizi yaparken müşterilerinizi, yani kullanıcılarını düşünmelisiniz, robotu değil. Siz ne kadar kullanıcılar için faydalı, içerik açısından zengin bir site oluşturursanız Google tarafından üstlere çıkma şansını artırırsınız. Aramalarda üst sıralarda çıkmak sizin ana amacınız olabilir ama sırf bunun için olmadık yollar denerseniz, bir gün Google’dan ceza alarak hiç bir aramada çıkmayabilirsiniz.

Oysa ki sitenizi kendi kullanıcılarınız için SEO kurallarına uyarak düzenlerseniz, önce sitenize gelen kullanıcıları memnun edersiniz arkasından da arama motorlarında çok daha iyi yerlere sahip olursunuz.

About the author

Serbay Arda Ayzit Serbay Arda Ayzit yaklaşık 6 senedir Online Pazarlama sektöründe bulunmakta olup AdWords,SEO,Analytics alanlarında danışmanlık vermektedir. Google

15 thoughts on “SEO'yu (Arama Motoru Optimizasyonu) Kimin için Yapıyorsunuz?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>