Tüketicilere Ürün Deneyimini Yaşatmanın Önemi

Her sene milyonlarca ürün piyasaya çıkıyor. Hepsininde tek bir amacı var, tüketicilerin cebindeki pastadan pay alabilmek. Malum Levent Erden’in Pazarlama Zirvesinde belirttiği gibi artık markalar için rakip kavramı bambaşka bir hal aldı. Televizyon almak ile tatile gitmek de birbirine rakip. Tüketicinin cebinden para kazanmak isteyen herkes bu alanın içerisinde.

Yayına girmiş para kazanmak amaçlı bir websitesi de bir üründür, bir jilet markası da. Piyasayı çok iyi analiz ettiniz, araştırmanızı yaptınız, tüketicilerin tam ihtiyacı olan bir ürünü piyasaya sürüyorsunuz. Ne gibi tanıtma planlarınız olabilir? Reklam, PR vs.

Bunların bütün amacı çıkardığınız ürünün adını, ne işe yaradığını basit cümlelerle tüketicilere anlatmaktır. Bundan sonra sıra üründedir, eğer sizin güvendiğiniz ürününüze tüketiciler de güvenirse gerisi gelir.

Başka Neler Yapılabilir? Bu Süreç Nasıl Hızlandırılabilir?

Ürün Deneyimini Tüketicilere Yaşatmak

Ürününüzü kimseye kullandırmadan olduğunuz yerde beklemek ve ürünüm çok iyi demek çoğu zaman hiç bir işe yaramaz. Çıkarttığınız ürünü eğer hedef kitlenize denetemiyorsanız ürünün patlama yapması için oldukça bekleyeceksiniz demektir.

Ortaya çıkardığınız çalışma bir websitesi olabilir; yaptığınız işe inanıyorsanız, paralı üyeliklerinizi belli sayıda kullanıcınıza hediye etmenin yolunu bulun, denesinler, test etsinler, beğenirlerse bir çoğu paralı üyelikleri bitince tekrar üye olmak isteyeceklerdir. Onlara hediye verdiğiniz için sizin sadık birer marka temsilcileriniz olacaklardır.

İkinci bir seçenek ise, 10 gün bütün üyelerinize paralı üyeliği deneme fırsatı vermenizdir. Bu şekilde de ürününüzün faydalarını bir çok kullanıcıya anlatmış olacaksınız.

En sonuncusu ise bütün üyelerinize belli bir limite kadar kullanımı serbest bırakmanızdır. Bu şekilde de kullanıcılar web sitenizi deneme fırsatını fazlasıyla bulacaklardır.

Bunların hiçbirini yapmazsanız hedef kitleniz hiç bir zaman ürününüzün faydalarını, ne işe yaradığını bilemeyecektir.

İnternette bir çok örneğini görebilirsiniz, dosya depolama hizmeti veren bazı siteler belli bir limite kadar dosya yüklemenizi serbest bırakıp daha sonrası için para istemektedir. SEOmoz da pro üyeliği kimi zaman yaptığı kampanyalar ile 10 gün üyelere ücretsiz olarak açmakta, insanların denemesi için çaba sarfetmektedir. Bu gibi daha bir çok örnek sayabiliriz.

Fiziksel Ürünler

Fiziksel bir üründen bahsediyorsak da aslında durum pek fazla değişmiyor. Bu sefer denettirilen ürün bir çikolata, şampuan, parfüm olabiliyor.

Örnekler üzerinden gidecek olursak,

Gillette tıraş bıçağını ucuza satmakta fakat jiletlerini ise daha pahalıya satmaktadır. Buradaki amaçta kullanıcının uygun bir fiyata tıraş bıçağı ve jiletini alması, beğendikten sonra ise yine jilete ihtiyacı olacağından gidip 5’li bir jilet seti almasıdır. Halbuki tıraş bıçağı pahalı olsa belki de çok fazla kimsenin deneme fırsatı olamayacak.

Yine markaların fikrimuhim.com gibi kanallarla tüketicilere denemeleri için gönderdikleri ürünler o markanın ürününün yayılmasında en büyük etkenlerden birisidir. Marketlerde stantlarda bir çok markanın ürünlerini denettirdiğini de görebilirsiniz.

Buradaki kilit nokta ortaya çıkardığınız şey ne olursa olsun, kullanıcınıza denettirmenin bir yolunu bulmalısınız. İlk hedef olarak para kazanmayı koyarsanız, ürünlerinizi bedava dağıtmanın size zarar ettireceğini düşünürseniz uzun vadeli başarı yakalamanız pek mümkün olmaz.

Reblog this post [with Zemanta]

About the author

Serbay Arda Ayzit Serbay Arda Ayzit yaklaşık 6 senedir Online Pazarlama sektöründe bulunmakta olup AdWords,SEO,Analytics alanlarında danışmanlık vermektedir. Google

2 thoughts on “Tüketicilere Ürün Deneyimini Yaşatmanın Önemi

  1. Aslında yazdıklarınız çok doğru ve tüketici açısından son derece önemli ama Türkiye’deki çoğu insan bu tür deneyimler fırsat bilip “beleşçilik” dışında bir şey yapmıyor ne yazık ki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>