Twitter ve Pazarlama

Obama’nın seçimlerdeki pazarlama kampanyasıyla daha fazla ilgi gösterilmeye başlanan twitter, ülkemizde de gazete dergi gibi mecralarda da çokca yer almaya başladı. Tabi bunun neticesinde markalarda biz nasıl kullansakta burada varolsak diyerek twitter üzerinden çalışmalar yapmaya başladılar. Markaların twitter‘ı ülkemizde nasıl kullanmaya çalıştığı ve nasıl kullanması gerektiği konusunda yurtdışındanda örnekler vererek  biraz bahsetmiştim. Bu yazımda ise biraz daha ileri giderek nasıl kullanlırsa daha faydalı olabilir buna değineceğim.

Konuya girmeden önce sanatçılarında twitter ve friendfeed keşiflerinin başladığını görüyorum ve nasıl kullanalım sorularını da ilgiyle takip ediyorum:) Kısaca buna cevap verip daha sonra esas konumuza geçelim;

-Sanatçı veya bir marka adına bu işi yapıyorsanız ve nasıl kullanmalı diye soru soruyorsanız hiç başlamamanızı öneririm. Yaptığınız reklam veya pazarlama faaliyetlerinden önce nasıl araştırma yapıyorsanız bu konu ile ilgili de önceden yurtdışındaki örneklerine bakarak araştırma yapmalı, kullananlara ve nasıl kullandıklarına bakmalı ve sonra bu işe başlamalısınız.

-Twitter veya friendfeed tamamen kişilerin kendi hayatlarını paylaştıkları, doğal oldukları, samimi oldukları bir ortamdır. Eğer ana amacınız bu samimiyetten para kazanmak ise potansiyel müşterileriniz ile çok uzun soluklu bir ilişki yaratamazsınız. Eğer sanatçıysanız ve samimiyseniz hayranlarınızla aranızda kuvvetli bir ilişki oluşturabilirsiniz.

-Twitter paylaşımını yapan kişi gerçek siz olun yani birini tutup sizden haberler vermesini sağlamak çok da mantıklı bir yöntem değildir. Eğer markaysanız, sadece satışa odaklanmayın, uzun süreli müşteri ilişkileri yaratmaya çalışın, dürüst olun, kullanıcıların işine yarayacak indirimleri paylaşın.

Bu konuyu fazla uzatmadan bir örnekle markalar burayı nasıl kullanmalı, ona açıklık getirelim;

-Bilgisayar malzemeleri satan bir markasınız diyelim, müthiş uygun fiyatlarda ürünler satıyorsunuz daha çok insana ulaşmak istiyorsunuz. Bir twitter hesabı açtınız ve ürün fiyatlarını twitlemeye başladınız. Onun öncesinde Türkiye’de popüler birinin listesine girdiniz ve herkesi eklemeye başladınız. Birinci yanlış !!!! Neden herkesi ekliyorsunuz? veya neden bütün fiyatlarınızı twitliyorsunuz?

Onun Yerine;

-Twitter hesabı açalım, search.twitter.com diye bir aracımız var, herkesi eklemek yerine belirlediğimiz anahtar kelimeler ile aramalar yapalım.

Örneğin;

Bilgisayar ürünleri satıyoruz, search.twitter.com da konuşmalarının içerisinde bilgisayar, laptop, harddisk  geçen kullanıcıları bulalım. Hatta konuşmalarına bakarak o sıralarda ürün almak isteyip istemediklerini bile görebiliriz.  Ve buna göre o sıra hayatının içerisinde bilgisayar olan, bizim hedef tüketicimiz olmaya en yatkın kişileri bularak takip etmeye başlayalım. Düşünsenize tam o günlerde bilgisayar malzemeleri almayı düşünen birini takip etmeye başlarsak, o kişinin dikkatini bir anda markamıza çekerek bizim profilimizi ziyaret etmesini sağlayabilir ve eğer ürünlerimizi uygun bulursa direkt satış yapabiliriz.

Yani yaptığımız şey her mecrada yaptığımız gibi hedef kitlelerimizi iyi belirlemek ve hedefli pazarlama kampanyaları yapmak. Bu şekilde hem bir günde 200 kişi ekleyerek spam!a düşmemizi engelleriz hem de potansiyel müşterilerimizi iyi tespit ederek uzun vadeli ilişkiler oluşturmuş oluruz. Bir markanın çok fazla kişiyi takip etmesine aslında gerek yok, eğer siz markanıza güveniyor iseniz hedef kitlenize doğru şekilde ulaşırsanız, sonrasında sizi takip eden kişi sayısı gittikçe artacaktır.

Bir markanın veya sanatçının ana hedefi doğrudan satış yapmak, biran önce kar etmek, para kazanmak olursa uzun soluklu, verimli ilişkiler yaratılması zor olur. Eğer siz samimi iseniz, kullanıcıya gerçekten faydalı, hayatınız kolaylaştıracak, tasarruf etmesini sağlayacak şeyler sunuyorsanız zaten para sonradan gelir.

About the author

Serbay Arda Ayzit Serbay Arda Ayzit yaklaşık 6 senedir Online Pazarlama sektöründe bulunmakta olup AdWords,SEO,Analytics alanlarında danışmanlık vermektedir. Google

6 thoughts on “Twitter ve Pazarlama

  1. Hedefli takipçiler oluşturma fikri twitter a yeni başlayanlar için süper bir başlangıç noktası olmuş, ellerine sağlık

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>